Arsyet pse duhet të pini ujë më shumë

Arsyet pse duhet të pini ujë më shumë

0
SHPËRNDAJE

Arsyet pse duhet të pini ujë më shumë

1.Uji është një komponent esencial i trupit njerëzor

Trupi i njeriut përbëhet nga rreth 43% deri në 75% të ujit – në varësi të moshës, yndyrës trupore dhe disa detaje të tjera. Ju ndoshta mund të mbijetoni për 4 deri 8 javë pa ushqim, por vlerësohet se mungesa e ujit mund të shkaktojë vdekjen në rreth 10 ditë, në temperaturë dhome.

2.Vepron si agjent ushqyes

Uji qarkullon përmes gjakut dhe ndihmon në transportimin e lëndëve ushqyese dhe oksigjenit drejt organeve dhe qelizave.

3.Pastron Trupin

Uji shërben si medium për të mbajtur mbetjet metabolike larg trupit – kjo realizohet në formën e urinës dhe djersës.

4.Redukton rrezikun e gurëve të veshkave.

Veshkat filtrojnë produktet e mbeturinave nga gjaku dhe i kanalizojnë ato nga trupi përmes procesit të formimit të urines.

5.Zvogëlon rrezikun e rrezatimit Sunstroke.

Uji është faktori i vetëm më i rëndësishëm në funksionin shumë kritik të rregullimit të temperaturës së trupit tuaj. Në ditët me diell, ne djerse më shumë dhe avullimi i djersës ka një efekt ftohës në trup. Në mungesë të ujit të mjaftueshëm në trupin tuaj, kjo rregullore e temperaturës prishet dhe rritet temperatura e trupit – dhe kjo çon në uljen e diellit. Shpërthimi i fortë i diellit ka potencialin për të dëmtuar organet tuaja jetësore

6.Rrit presionin e gjakut.

Kur humbni më shumë se nivelet optimale të lëngjeve për shkak të kushteve të ndryshme, trupi përpiqet të përshtatet për humbjen e ujit duke ngushtuar enët e gjakut në mënyrë që të reduktohet shkalla e humbjes së ujit (për shkak të djersitjes dhe frymëmarrjes) në presionin e lartë të gjakut. Pini ujë të bollshëm për të parandaluar që kjo të ndodh

 7. Minimizon rrezikun e sëmundjes së zemrës.

Kjo vjen nga pika e mësipërme – dehidrimi i shtuar shkakton qelizat dhe indet tuaja për thithjen e ujit nga rryma e gjakut dhe kështu zvogëlon volumin e rrjedhjes së gjakut. Rritja e presionit të gjakut është shenjë e një zemre që punon më shumë se sa duhet – përpiqet të pompojë më shumë gjak në organet sekretore për të kompensuar vëllimin e reduktuar.

 8. Mban lëkurën tuaj në gjendje të mirë.

Në procesin e djersitje, ajo gjithashtu heq papastërtitë në lëkurë dhe pastron atë – duke ju lënë me lëkurë të shëndetshme dhe të rinj.

9. Uji nuk përmban kalori. 

Ndryshe nga ato pije të buta me sheqer, uji nuk përmban kalori – kështu që nuk do të rritet pesha juaj. Disa studime kanë vënë në dukje se si rritja e konsumit të ujit mund të shkaktojë humbje peshe.

10. Zvogëlon oreksin 

Kjo vjen nga pika e mësipërme. Meqenëse uji nuk ka kalori, ajo vepron si një material fillestar ideal  në barkun tuaj dhe ju jep një ndjenjë “Unë jam plot” – e cila nga ana e saj zvogëlon oreksin tuaj. Kjo punon më mirë për njerëzit që tashmë janë mbi peshë dhe po kontrollojnë oreksin e tyre për të humbur peshën./CityNews

 

 

Burimi: citynews.al