“Rama 2” dhe programi politik miratohen me 78 vota, 51 kundër

“Rama 2” dhe programi politik miratohen me 78 vota, 51 kundër

0
SHPËRNDAJE

Seanca maratonë e Kuvendit, që zgjati pothuaj një ditë, përfundoi këtë mëngjes me miratimin e programit të qeverisë “Rama 2”.

Programi u miratua me 78 vota pro dhe 51 kundër. Kryeministri Edi Rama e prezantoi programin e tij në seancën e së hënës, ku paraqiti synimet kryesore të qeverisë për ekonominë, turizmin, integrimin e vendit.

Reforma në drejtësi dhe vetting-u mbeten për qeverinë shtyllat kryesore në këtë mandat të ri. Ndërsa kapitulli i ekonomisë është më i gjati, duke nisur nga projektet e infrastrukturës, luftë kundër korrupsionit dhe informalitetit. Dje dhe sot deri në orët e para të mëngjesit ka qenë radha e deputetëve për ta diskutuar.

Lideri i opozitës Lulzim Basha e kritikoi qeverinë “Rama 2” dhe deklaroi fundin e marrëveshjes së 18 majit për shkak të zgjedhjes së Gramoz Ruçit në krye të Kuvendit dhe manipulimit të votave të PD-së sipas tij.

E ashpër ka qenë dhe kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ndaj programit të qeverisë. E veçantë në fjalën e saj ishte edhe një kritikë ndaj Presidentit të Republikës për bashkëpunim të nxituar me mazhorancën për dekretet.

Sot betimi i qeverisë së re dhe mbledhja e parë

Pas votimit në Kuvend, qeveria e re pritet që të betohet sot në Presidencë për të vijuar më pas me mbledhjen e parë zyrtare të kabinetit të ri.

Në mbledhje e parë, Rama ka paralajmëruar se do të marrë dy vendime; Shpalljen e ‘Vitit të Skënderbeut’ dhe vendimi i dytë për dhënien fund të burokracisë në administratë.

Përsa i përket seancës së radhës të Kuvendit, Ruçi paralajmëroi se në orën 18:00 të së mërkurës do të mblidhen në selinë e Kuvendit për të përcaktuar datën e ardhshme.

Burimi: tiranaobserver.al