Si të jemi më të shëndetshëm?/ Ja 4 këshillat

Si të jemi më të shëndetshëm?/ Ja 4 këshillat

0
SHPËRNDAJE

Si të jemi më të shëndetshëm?/ Ja 4 këshillat

Ndonëse lexojmë kudo këshilla si të humbasim peshë apo si t’u rezistojmë ushqimeve plot karbohidrate, (kush mund t’i rezistojë pizzave ?), shumë prej nesh janë tëpër dembelë për t’i qëndruar “besnik” një diete të shëndetshme apo aktivitetit fizik.

E megjithatë kjo nuk është e pamundur nëse ju ndiqni këto 4 udhëzime të ekspertëve të fitnesit për të qëndruar gjithmonë të motivuar dhe për të patur një trup të shëndetshëm:

  1. Përfshini miqtë tuaj

Nëse ju shkoni në palestër më mikun tuaj do të ndiheni më të motivuar për të punuar më shumë mbi trupin tuaj kjo pasi ju nuk do të doni t’i zhgënjeni ata apo e anasjellta.

  1. Bëni diçka që ju pëlqen

Qoftë vrapi apo kërcimi, pasioni që keni për të bërë diçka do t’ju ndihmojë të mos hiqni dorë.

  1. Pushoni mjaftueshëm, planifikoni një dietë të shëndetshme dhe vendosini vetes një qëllim

Kjo do t’ju ndihmojë të qëndroni të shëndetshëm duke marrë pushimin e mjaftueshëm dhe të arrini rezultatet që dëshironi.

  1. Reflektoni mbi ato që keni arritur

Për të arritur rezultate pozitive duhet të keni dhe një mendje pozitive. Nëse pas dy ditësh ndiheni pesimist sepse nuk keni humbur kilet që dëshironi, kjo nuk është mënyra e duhur. Tregoni durim dhe pozitivitëet dhe përqëndrohuni mbi atë çka mund të arrini./CityNews

Burimi: citynews.al