Operacion ndërkombëtar anti-drogë, arrestohen 7 shqiptarë dhe 20 italianë

Operacion ndërkombëtar anti-drogë, arrestohen 7 shqiptarë dhe 20 italianë

0
SHPËRNDAJE

Foto ilustruese

Policia e Shtetit ka realizuar me sukses një operacion antidrogë në bashkëpunim me policinë italiane të emërtuar “Dexter”, në kuadër të të cilit janë arrestuar gjithsej 27 persona, me kombësi italiane dhe shqiptare.

Operacioni është zhvilluar në bashkohësi në të dy vendet gjatë mëngjesit të datës 27 prill 2016, dhe në përfundim u arrit të shkatërrohet një grup i rrezikshëm kriminal që merrej me trafikimin e tregtimin e drogave të llojit kokainë dhe hashash në Italinë e veriut.

Policia Italiane dhe Policia e Shtetit kanë shkëmbyer informacion në mënyrë intensive nëpërmjet  Zyrës Ndërlidhëse Interforce, e cila ka qenë në komunikim të vazhdueshëm me Shërbimin Ndërkombëtar të Policisë së Shtetit dhe Shërbimet Antidrogë të Drejtorisë së Përgjithshme për Hetimin e Krimit të Organizuar dhe Krimet e Rënda.

Nga ndjekja e këtyre informacioneve është bërë i mundur lokalizimi i personave me shtetësi shqiptare, të cilët ndodheshin në territorin e Republikës së Shqipërisë dhe është bërë i mundur arrestimi i tyre në bazë të arrestit ndërkombëtar të lëshuar nga autoritetet gjyqësore italiane.

Hetimet e këtij operacioni kanë nisur në vitin 2014 e janë shtrirë në provincat e qyteteve Milano, Bergamo, Bresha, Komo, Monza e Brianza, Sirakusa e Varese.

Ky operacion ka çuar në sekuestrimin e 10 kg kokainë, 15 kg hashash, 680 gramë marijuanë një pistoletë pa leje. “La Stampa” shkruan se grupi drejtohej nga shqiptarët, ndërsa droga futej në Itali nga shoferët e kamionëve.

Gjatë këtij operacioni janë arrestuar shtetasit A.P., vjeç 32 dhe A.N., vjeç 44, ndërsa në total janë arrestuar 27 persona, prej të cilëve 7 shqiptarë dhe 20 shtetas italianë.

Veprimtaria hetimore në bashkëpunim me partnerët ndërkombëtarë është në vijim në Itali, Shqipëri dhe Austri në mënyrë që të zbulohen lidhjet dhe bashkëpunëtorët e mundshëm e këtij grupi të trafikut të drogës.

27 prill 2016 (gazeta-Shqip.com)

Burimi: gazeta-shqip.com