E rrallë! I gjenden 1 kg flokë në stomak!

E rrallë! I gjenden 1 kg flokë në stomak!

0
SHPËRNDAJE
Mjekët kanë ngelur të çuditur nga ajo çfarë kanë nxjerrë nga barku i një 11-vjeçareje. Ato i kanë nxjerrë vogëlushes një sasi prej 1 kg flokësh.  Ajo u dërgua në spital pas shumë dhimbjeve të stomakut dhe humbje të oreksit. Vetëm edhe një gotë më ujë ishte shumë për vajzën e vogël. Ngjarja ka ndodhur në qytetin e Taraz në Kazakistanin jugor, ku edhe u zbulua kjo gjë bizare. Mjekët gjetën një tufë të madhe të flokëve me gjatësie deri në 17 cm nëpër stomak dhe rreth 35 cm në zorrën e vajzës. Prindërit e saj thanë se ata kishin vërejtur vajzën e tyre teksa përtyp flokët e saj të gjatë, por nuk ishin në dijeni se ajo po i gllabëronte ato. Kjo gjendje është e njohur shpesh si sindromi Rapunzel dhe flokët e mbledhur në barkun e pacientit mund të shkaktojnë probleme të rënda, shkruan albeu.com.

Burimi: kohajone.com